Mikkelin kaupungin varastoissa ollut, hyväkuntoinen päiväkotikalusto on löytänyt uuden käyttötarkoituksen Ukrainan humanitäärisen avun kautta. Mikkelin kaupunki, kaupungin kehitysyhtiö Miksei ja Mikkelin hiippakunta toteuttivat joulukuussa yhteistyön, jossa Ukrainan avustuskuormaan toimitettiin muun muassa lasten sänkyjä, tuoleja ja pöytiä. Kalusteet ovat olleet ylijäämää päiväkotien muutoksista ja perusparannuksista, eikä niille ole ollut enää paikallista käyttöä.
Avustusrekka lähti Mikkelistä matkaan kohti Ukrainan Ternopolia alkuviikosta. Hiippakunta koordinoi kuljetusta, joka sisältää tälläkin kertaa myös sairaalasänkyjä ja muita hoidon apuvälineitä. Sodan pitkittyessä tarve erilaisille kalusteille ja varusteille on yhä suuri, erityisesti väistötiloissa ja tilapäisissä majoituksissa.
Tämä toimitus jatkaa keväällä 2024 alkanutta yhteistyötä, jolloin Ukrainaan lähetettiin yli 400 hyväkuntoista pulpettia paikallisesta Urheilupuiston koulusta. Yhteistyö lähti liikkeelle MikseiMikkelin kiertotaloushankkeen havainnoista, joiden mukaan purkukohteista ja vajaakäyttöisistä rakennuksista löytyy usein käyttökelpoista irtaimistoa. Hyväkuntoisten tuotteiden elinkaarta voidaan jatkaa etsimällä niille uudenlaisia käyttökohteita sen sijaan, että ne murskattaisiin materiaalina hyödynnettäväksi.
“On hienoa, että käyttöä vaille jääneet kalusteet saadaan ohjattua hyötykäyttöön siellä, missä niille on välitön tarve. Tämä on osa vastuullista resurssienhallintaa,” sanoo Jenina Luotolampi Mikkelin kehitysyhtiö Mikseiltä.
Myös kaupunki näkee yhteistyön myönteisenä. “On ilahduttavaa, että varastoon jääneille kalusteille löytyi näin konkreettinen ja tarpeellinen käyttökohde yhteistyössä hiippakunnan ja MikseiMikkelin kanssa,” toteaa Mikkelin kaupungin varhaiskasvatuksen palvelupäällikkö Leila Korhonen.
Hiippakunnassa yhteistyötä arvostetaan. ”Saamme säännöllisesti pyyntöjä kalusteista ja tarvikkeista Ukrainaan. Yhteistyö paikallisten toimijoiden kanssa on ollut sujuvaa ja mahdollistaa sen, että voimme vastata avunpyyntöihin nopeasti,” kertoo Timo Rosqvist Mikkelin hiippakunnasta.
Mikkelin hiippakunta järjestää avustuskuormien logistiikan ja kerää niihin tarvittavan rahoituksen seurakuntien kautta. Toimijat ja yritykset, joita kiinnostaa yhteistyö tulevien kuormien osalta, voivat olla yhteydessä hiippakuntaan myös ensi vuoden puolella.
Lisätietoa
Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy, Jenina Luotolampi, MikseiMikkelin Kestävän kehityksen tiiminvetäjä, puh. 050 345 9403, jenina.luotolampi@mikseimikkeli.fi
Mikkelin hiippakunta, Timo Rosqvist, Lähetyksen ja kansainvälisen työn asiantuntija, p. 044 321 6037, timo.rosqvist@evl.fi
Mikkelin kaupunki, Leila Korhonen, Varhaiskasvatuksen palvelupäällikkö, p. 040 741 7053, leila.korhonen@sivistys.mikkeli.fi
Kuvalähde: Jenina Luotolampi, Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy
Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy luo elinvoimaa Mikkelin seudulle tukemalla yritysten, matkailun ja toimintaympäristön kehittymistä. Yhtiö palvelee vuosittain 1200 yritysasiakasta ja tarjoaa kokonaisvaltaista tukea Mikkeliin sijoittumisessa. Yhtiössä työskentelee hybridimallilla yli 40 eri alojen asiantuntijaa. Lisää tietoa löydät osoitteesta: www.mikseimikkeli.fi
