Hae sivustolta

Itä-Suomi tiivistää yhteistyötä viennin ja investointien vauhdittamiseksi – yritykset ja kasvun toimijat kohtaavat Mikkelissä  

Itä-Suomen yrityksiä, rahoittajia sekä investointien ja kansainvälistymisen asiantuntijoita kokoontuu 15.9. Mikkeliin etsimään keinoja viennin ja investointien kasvattamiseen. Ensimmäistä kertaa järjestettävä Itä-Suomen vienti- ja investointipäivä käynnistää vuosittaisen tapahtuman, jonka tavoitteena on vahvistaa yhteistyötä yli maakunta- ja kuntarajojen. 

Itä-Suomen vienti- ja investointipäivässä yritysten omat kasvu- ja vientikokemukset yhdistyvät talouden, rahoituksen ja investointien näkymiin. Päivän pääpuhujat ovat Business Finlandin pääjohtaja Lassi Noponen ja Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLAn toimitusjohtaja Aki Kangasharju.

Viennin kasvutarinoita kertovat Kirsi Hedman Bertin Technologiesilta, Sanna Vihersalo Casemet Oy:stä, Tero Andersson DEKO MedTech Oy:stä ja Harri Haavikko Harri Haavikko Oy:stä. Iltapäivällä tarkastellaan muun muassa vetyalan, datakeskusten ja uusiutuvan energian investointinäkymiä.

Itä-Suomen investointeja edistetään yhdessä

Investointien edistäminen ei pysähdy kunta- tai maakuntarajoille. Päivän aikana investointinäkymiä tarkastellaan eri puolilta Itä-Suomea. Mukana ovat Business Joensuu Oy, Lieksan Kehitys Oy Lieke, Cursor Oy, Kouvola Innovation Oy, Lappeenrannan kaupunki ja Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy.

”Investoinneista kilpaillaan kansainvälisesti, eikä siinä kilpailussa kannata ajatella vain oman kaupungin tai maakunnan rajoja. Kun Itä-Suomen kaupungit ja kehitysyhtiöt tuovat yhdessä esiin alueen yrityksiä, osaamista ja investointikohteita, olemme kansainvälisille toimijoille kiinnostavampi kumppani”, sanoo Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy:n toimitusjohtaja Timo Paakki.

Modernin teollisuuden investoinneista keskustelevat Compute Nordic Finland Oy:n toimitusjohtaja Pyry Virrantaus, Mölnlycke Healthcare Oy:n vt. toimitusjohtaja Hanna Hämäläinen ja Neova Oy:n varatoimitusjohtaja Markus Tykkyläinen.

Päivän aikana on varattu aikaa yritysten, rahoittajien, investointitoimijoiden ja muiden asiantuntijoiden kohtaamisille. 

Itä-Suomen vienti- ja investointipäivä järjestetään ensimmäisen kerran Mikkelissä. Päivän päätteeksi julkistetaan vuoden 2027 tapahtumapaikkakunta.

Itä-Suomen vienti- ja investointipäivä 2026

Aika: tiistai 15.9.2026 klo 9–16.30
Paikka: Konsertti- ja kongressitalo Mikaeli, Mikkeli
Ilmoittautuminen: viimeistään 8.9. tämän linkin kautta

Osallistuminen on maksutonta. Omakustanteinen buffetlounas 18,50 euroa.

Tilaisuuden järjestävät Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy ja Etelä-Savo goes Global -hanke. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama, ja rahoituksen on myöntänyt Etelä-Savon maakuntaliitto. 

Lisätiedot

Outi Suoninen, kansainvälistymisasiantuntija, Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy, puh 040543 8350, outi.suoninen@mikseimikkeli.fi

Jussi Heinimö, johtaja, invest in, Mikkeln kehitysyhtiö Miksei Oy, puh. 040 544 0936, jussi.heinimo@mikseimikkeli.fi

Etelä-Savo Goes Global on Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy:n ja Savonlinnan hankekehitys Oy:n yhteinen ryhmähanke. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama ja tuen on myöntänyt Etelä-Savon maakuntaliitto.